shamay4u.co.il

שמאי רכוש- כיצד מעריכים אומנותסביר להניח שלא מעט גנבים מתפלאים לשמוע כמה עולה היצירה אותה הם גנבו. בשביל זה יש שמאי אומנות שמעריכים אותה

 
באוגוסט האחרון נגנב ציור של רמברנדט מלובי במלון בארה"ב. ערכו של הציור הוערך ברבע מיליון דולר. שנה לפני זה נגנב ציור של ואן גוך בשווי חמישים מיליון דולר ממוזיאון בקהיר, במאי אותה שנה, נגנבו שורה של ציורים של פיקאסו בשווי חצי מיליארד דולר ממוזיאון בפריז.

לא , לא פתחנו כאן מדור פלילי לציורים ואומנות, אלא רק ביקשנו להמחיש עד כמה מהותית עבודתם של שמאי רכוש המתעסקים באומנות. יתרה מזו, רצינו לתת דגש עד כמה החפצים איתם מתעסקים שמאי אומנות, הינם בעלי ערך כספי, ערך שמאוד קשה להחזירו.


כיצד קובעים הערכת אומנות

תחילה יש לומר, כדי לקבוע הערכת מחיר ליצירה אומנותית, לא מספיק להיות חובב אומנות, אלא צריך להתמצא בתחום, שמאי רכוש שמתמחה באומנות אולי לא אמן בעצמו אך הוא חייב להכיר את התחום מבפנים, וזה בא לידי ביטוי במדדים הבאים:

  • היכרות השוק , הביקוש וההיצע
  • היכרות אמנים הן מבחינת מעמדם בשוק והן מבחינת אופי אומנותם
  • היכרות עם סוגים שונים של אומנות
  • היכרות ההיסטוריה של האומנות


שמאי רכוש שמתעסק באומנות שונה משמאי רגיל, דוגמא שמאי רכב או מקרקעין,  במספר מובנים, הוא לא רק מתעסק בהערכת מחיר, אלא הוא גם יקבע אם היצירה אמיתית או מזויפת, האם מדובר ביצירה בלעדית וייחודית או ביצירה שחוזרת על עצמה, לאיזו תקופה שייכת היצירה ומה היה ייחודה אז ועוד. במילים אחרות, שמאי אומנות לא רק מעריך מחיר של יצירה לשם מכירה או לצורכי ביטוח, אלא גם קובע מה ייחודה.


שמאי אומנות 
כאשר נקבע ערך כספי של יצירה, נקבע למעשה גם חשיבותה ואיכותה

 

מתי שמאי אומנות ייכנס לסיפור

שמאי אומנות, ייכנס לעניין בשלבים הבאים:

  • עסקת אומנות
  • כיסוי ביטוח
  • במקרה של גניבה או פגיעה ביצירה
  • חלוקת רכוש
  • ניכוי מס
  • רצון לדעת את ערך היצירה

 
בדרך כלל האנשים שמשתמשים בשירותיו הם בתי עסק, גלריות ומוזיאונים, בנקים, אספני אומנות, חברות ביטוח, ועורכי דין. במקרים מסוימים גם אנשים מהשורה יזמינו שמאי אומנות למקרה שיש בידיהם יצירה אומנותית שערכה לא ידוע להם.


כיצד נקבע מחיר של יצירת אומנות

ערך של יצירה נקבע על פי מספר מדדים, המדד הקלאסי הוא מדד ההשוואה. בודקים יצירות דומות מאותה תקופה וקובעים את המחיר. גישות מקובלות אחרות, היא גישת הביקוש וגישת העלות. מלבד זאת יש את ההליך המסובך יותר של קביעת המחיר, הליך בו מתבצע זיהוי האמן, סגנון היצירה, גיל היצירה, לבסוף החומרים מהם עשויים היצירה וכמה זמן היא תחזיק מעמד. יצירות ללא ערך כספי

עבור רובנו,  הערך הכספי של היצירה הוא מועט וגם לא חשוב, שכן מה שחשוב זה הערך הרגשי של היצירה. כאן אנחנו נמצאים בבעיה. אף שמאי אומנות לא יכול להעריך את הערך הרגשי של היצירה. התקווה היא שהוא לפחות יוכל לעלות את ערך היצירה דרך הערך הרגשי שיש לנו כלפיה.

 

 16/01/2012    shamay4u.co.il
פורום שמאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר shamay4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 shamay4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר שמאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמאות
מחפשים שמאי רכוש? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם שמאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!