shamay4u.co.il

יודע שמאי חקלאי פיקחשמאות חקלאית אמנם יכולה להיות תת התמחות של שמאי מקרקעין, אולם בהחלט מדובר בנישה מיוחד מאוד של מקצוע השמאות, שדורשת כישורים וידע מיוחדים מבעל המקצוע

שמאי חקלאות


שמאות חקלאית מתייחסת כמובן גם למחיר הקרקע החקלאית, בדרך כלל הרכיב היקר ביותר בנכס החקלאי.

עם זאת, בכך מסתיים הדימיון שבין פעילותו של
שמאי מקרקעין לבין שמאות חקלאית. החלק הארי של שמאות חקלאית מתייחס להערכות שווי שייחודיות לפעילות החקלאית, ובין השאר:

הערכות שווי שוק סופי של גידולים חקלאיים- מדובר בחישוב מסובך ביותר, שכן עליו להתייחס להערכות מזג אוויר, שיטות פעולה נפוצות בארץ עבור הגידול הספציפי, שיטות הפעולה של המגדל, יבולים קודמים (באם קיים רישום) ועוד.

הערכות כאלו חיוניות כמעט לכל הלוואה חקלאית, מכשיר פיננסי לו נזקקים מעל ל-70% מן המגדלים בישראל.

הערכות פגיעות חקלאיות שונות- מגוון הנזקים החקלאיים, החל משריפות ובצורת, דרך מזיקים ומחלות יבול, וכלה בנזיקין (גניבה, השחתה וכו') הם "הלחם והחמאה" של שמאות חקלאית. כאן בדרך כלל ההערכה השמאית כוללת גם מתן חוות דעת מומחה במסגרת בתי משפט.

הערכות אקטואריות והערכות שווי לביטוח- כולל הערכות פוטנציאל גידולי והערכות סיכונים.


מה נותנת חוות דעת מומחה

שמאות  חקלאית בדרך כלל נעשית על ידי שמאי מקרקעין שהוסמך בשמאות חקלאית, אולם במקרים רבים הערכת השווי, כמו גם חוות דעת מומחה במקרה של הליכים משפטיים או תביעות מול חברות ביטוח וגופים ממשלתיים, מתבססת על חוות דעת של מומחים נוספים:

  1. אגרונום, או מומחה במדעי החקלאות. האגרונום בדרך כלל נדרש לתת מענה מעמיק יותר לשאלת השימוש בקרקע החקלאית- הערכת הנזק הריאלי שנגרם כתוצאה מפגע (סביבתי או אנושי) זה או אחר, הערכת היכולת התנובתית של הקרקע המדוברת בסוגי גידול שונים, הערכה גסה של הוצאות גידול ועוד.
  2. עורך דין- כאן מדובר במגוון רחב של תתי התמחויות בתחום המשפט, החל מליטיגציה וכלה בדיני חוזים, דיני קניין ודיני נזיקין.
  3. גיאולוג- למענה על שאלות ספציפיות הנוגעות להתנהגות הגיאולוגית של הקרקע, כגון הרכב מינרלי, סחף ועוד.
  4. מודד מוסמך- להערכות שווי עבודות מדידה והנדסת קרקע ועוד.

כל חוות דעת שכזו תוסיף בין 1000-7000 ₪ לעלות הערכת השווי, ובמידה ותידרש הופעה בבית המשפט יתכן ותיאלצו להוסיף עוד 2000-3000 ₪ נוספים.


שינוי יעוד - למה נשנה יעוד של קרקע?

תחום נוסף בו שמאות חקלאית יכולה לסייע מאוד במיקסום רווחים הוא דווקא בסיום תפקודה של הקרקע כשטח חקלאי- שינוי יעוד. השקעה ספקולטיבית בקרקע חקלאית פופולארית מאוד בישראל, בעיקר במרכז הארץ, ובמקרים המוצלחים יותר מדובר בתשואה של בין 300-400% תוך כמה שנים.

עם זאת, חישובים רבים המתייחסים למיסוי ישיר ועקיף של התהליך נשענים על הערכת השווי ההתחלתי של הקרקע בתור קרקע חקלאית.
היטלי השבחה, מיסוי השבחה, שיעורי הפקעה ללא פיצוי- כל הנ"ל תלויים מאוד לא רק בהערכת השווי החדש של הקרקע (הנעשית על ידי שמאי מקרקעין) אלא גם בשווי המקורי של הקרקע החקלאית.

מומלץ מאוד להשקיע מעט יותר (בין 5-10 אלף ₪) בשמאות חקלאית מוסמכת, מה שיכול לחסוך יותר מ-30% במיסוי ההשבחה, ולהוריד יותר מרבע מסכום היטל ההשבחה המקורי שנקבע על ידי הרשות המקומית.


 
03/10/2011    shamay4u.co.il
פורום שמאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר shamay4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 shamay4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר שמאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמאות
מחפשים שמאי מקרקעין? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם שמאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!