shamay4u.co.il

חקירת תאונות - היתה תאונה ולכן...לא צריך לעבור את מה שאדוארד נורטון עבר במועדון קרב כדי להבין, חוקר תאונות דרכים פוגש לא מעט מקרים קשים איתם הוא צריך להתמודד בחייו המקצועיים והאישיים


אם עברתם תאונת דרכים, שני אנשים יקבעו מה הנזק הכלכלי שלכם.
שמאי רכב שיבדוק את מצב הרכב וחוקר תאונות דרכים שיחקור למה התרחשה התאונה ומי אשם בכך.


הכשרה מקצועית של חוקר תאונות דרכים

תאונת דרכים


עד לפני כשנתיים, חקירת תאונות דרכים בישראל הייתה באחריותה ותחומי פעילותה המקצועית הבלעדית של משטרת ישראל. חקירת תאונות הצריכה קורס תיאורטי בן חצי שנה, ולאחריו תקופת התנסות בת חצי שנה נוספת בהדרכת חוקר תאונות מנוסה.

כיום עיקר הנטל של חקירת תאונות ממשיך להיות מוטל על המשטרה, זאת בניגוד לתחומי שמאות רכב ובניגוד בולט לנעשה ברחבי העולם (בארצות הברית לדוגמא מרבית חוקרי התאונות מועסקים על ידי חברות ביטוח, בדומה לתחום
שמאות רכב בישראל), אולם בעידוד האגודה הישראלית לחקירת ושחזור תאונות דרכים (http://www.code.co.il) פתחה המכללה הישראלית לבטחון וחקירות קורס חקירת תאונות דרכים לחוקרים בלתי תלויים.

הקורס  כולל 300 שעות הרצאה פרונטלית, 100 שעות פרקטיקה ו-50 שעות עבודת גמר, ומכשיר חוקרי תאונות דרכים בלתי תלויים לשירות הציבור.

בין שאר התחומים בהם מקבלים חוקרי תנועה (משטרתיים ואזרחיים כאחד) הדרכה והכשרה נכללים: עקרונות הפיזיקה (בדגש על קינטיקה בפרט ומכאניקה בכלל) והמתמטיקה, חוקי תעבורה ופלילים, רישום, שימוש במכשירי מדידה, מכונאות רכב, הליכי משפט, זיהוי פלילי, עקרונות התשאול ויסודות בניהול חקירה, הנדסת תנועה ושחזור תאונות דרכים.
הליך החקירה

בעקבות כל תאונת דרכים ממונה חוקר מטעם המשטרה, שאחראי להחליט האם לעביר את התיק לפרקליטות או לגנוז אותו. שלא כמו שמאי רכב, חוקר תאונות דרכים לא תמיד בעל הכשרה מקצועית אקדמית, ולכן במקרים של תאונות עם נפגעים קשים או הרוגים ממונה גם בוחן תנועה, שמטרתו לקבוע את האשם בתאונה.

במקרים שונים יכולים להצטרף המומחים הבאים:

  1. נציגי משטרת התנועה הצבאית, חלק ממצ"ח, וכן מפקדים ישירים של המעורבים, במידה ובתאונה מעורבים כלי רכב צבאיים.
  2. מומחי חקירת תאונות פרטיים, במידה ומי מן הצדדים מזמנם.
  3. שמאי רכב ומומחי שמאות אחרים לקביעת הנזקים הכלכליים שנגרמו בעקבות התאונה.
  4. קציני בטיחות תעבורה של מפעלים ותאגידים.


ממה מורכבת חקירת תאונות

  1. חקירה בשטח, הכוללת איסוף נתונים (מרחקים, קווי עצירה, ממצאים מכאניים ברכבים ובסביבה, ועדויות קינטיות), עדויות (עדי ראיה, מעורבים...), מידע רפואי (רישומים וחוות דעת של בדיקות במיון) וטכני (רישומים של מחשבי רכב וכדומה), וסיכומם בתיק החקירה ועל גבי סקיצה מדוייקת של ממצאי האירוע.
  2. עיבוד נתונים, כולל שימוש בסימולציות חישוביות לבדיקת מנגנון התאונה
  3. הגשת מסקנות בצורת דו"ח עבור הפרקליטות, ובמידת הצורך מתן חוות דעת מומחה בבתי משפט.

עלות השירותים של חקירת תאונות פרטית נעה בין 2-5 אלף ₪, כאשר דרישה להופעה בבית משפט עלולה להוסיף 2-3 אלף ₪ נוספים


חוקרי תאונת דרכים יכולים כמובן להשפיע גם על תוצאות המשפט, שכן הם יכולים להעיד על מצב הרכב, מצב הכביש ולהציג הסברים על מצב הנהג בעת הנהיגה בעקבות חקירת תנאי הרכב והשטח

 
12/07/2011    shamay4u.co.il
פורום שמאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר shamay4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 shamay4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר שמאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמאות
מחפשים שמאי רכב? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם שמאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!