shamay4u.co.il

שמאי נזקים - צעד ראשון בחזרה למסלולבימים בהם התקשורת מלאה בנבואות שחורות על רעידת אדמה, זה הזמן למצוא שמאי רכוש, למקרה הצורך


הערכת נזקים מקצועית (על ידי שמאי רכוש) במקרה של אסון טבע תשפיע מאוד על כמות ומהירות הפיצוי שתקבלו, אולם תלויה רבות בהערכה קודמת של שמאי נזקים מוסמך. בשורות הבאות על הבסיס של הערכה כזו, למה צריך לשים לב לפני ו(חס וחלילה) במקרה ביטוחי, ועוד.


השכלתו של שמאי רכוש

בניגוד לתחומי שמאות אחרים, במקרה של שמאות רכוש התקנות הרבה יותר מתירניות, ולמעשה לא קיימות הגדרות חדות מאוד בחוק לגבי מי קרוי שמאי נזקים ומי לא.

במידה ומדובר על נציג של חברת הביטוח (על ההפרדה להלן) זה לא כל כך אמור לעניין אתכם, אבל במידה ואתם שוכרים את המומחה בעצמכם, חשוב לשים לב לכמה נקודות שאמנם לא מבטיחות, אבל בהחלט מכוונות לכך שמדובר במקצוען אמיתי:שמאי נזקים

1. תואר הנדסי, עדיף בתחום של בטיחות מבנים, בטיחות אש וכו', מאוניברסיטה מוכרת בארץ או בחו"ל. אמנם תואר כזה לא נדרש דווקא על פי חוק, כיוון שחלק גדול מעבודתו של שמאי נזקים, לפני ואחרי אסון טבע, דורשת הרבה מאוד הבנה טכנית (בנוסף כמובן להבנה הכלכלית והבנה כללית של התחום), מדובר ביתרון משמעותי.

2. השתתפות בהסבות מקצועיות לאחר התואר- נכון להיום אין שום תואר בסיסי (מוסמך) המכין שמאי רכוש כלליים, ולכן המקצועיות של אותו שמאי נזקים תלויה בכמות ואיכות ההכשרות שהוא עבר.

התחום עבר (ועובר) לא מעט שינויים, כולל שינוי בתקני דיווח ותקנים חשבונאיים, לכן שימו לב שמדובר אכן באדם שמקפיד להתעדכן.

3. כמו בכל תחום, ניסיון מוכח הוא כרטיס ביקור מצויין. שמאים רבים מציגים מעין "תיק עבודות" באתר/משרד, ואם לא פשוט בקשו ממנו לפרט לגבי לקוחות עבר (כולל דרכי התקשרות).

זיכרו כי מעבר לעובדה שמדובר בהשקעה כלכלית לא קטנה (2-10 אלף ₪ להערכת רכוש כללית, ובמקרה של מקרה ביטוחי ההוצאות עבור שירותים שונים של שמאי נזקים יכולות לעבור את ה50 אלף), הנזק של שמאי רכוש לא מקצועי יכול לעלות לכם ו/או לעסק שלכם הרבה מאוד, כך שקחו יום-יומיים לוודא את כל הנקודות הללו.


הערכה פרה-ביטוחית של שמאי

הפוליסה הביטוחית נקבעת בצורה אקסקלוסיבית לפי הערכה של שמאי מטעם חברת הביטוח, ומלבד חריגים נדירים מאוד, חברות ביטוח לא מסכימות לקבל חוות דעת של שמאי רכוש חיצוני שלכם (שוב, הבדל משמעותי מתחומים אחרים כמו רכב). עם זאת, שמאי נזקים "שלכם" אמור (במקרה האידיאלי) להיות מעורב עוד ב"שגרה":

כדאי מאוד להביא את חוזה הביטוח (או הצעות שונות של חברות ביטוח שונות) לשיפוטו. אמנם אתם וודאי יודעים את השווי של הרכוש שלכם, אבל הוא (שמאי נזקים) יודע מה בדיוק ריאלי לצפות מחברות ביטוח ומה לא, ואילו סעיפים חשובים יותר (בדיוק כמו שהולכים לעורך דין כשרוכשים דירה...).

העלות של ה"ביקור" הזה תעמוד על 2-10 אלף ₪ כאמור, אבל יכולה לחסוך לכם פשיטת רגל במקרה אסון חלילה.


מה קורה במקרה של תביעה?

שמאי נזקים פרטי הוא השקעה מומלצת לדעתנו (למרות המחירים הגבוהים שהזכרנו לעיל), משום שמדובר למעשה במין "עורך דין של שווי"- השמאי מבין הרבה יותר טוב את הטענות של חברת הביטוח, ויכול גם לשמש כעד מומחה מטעמכם (השווה במשקלו לשמאי של חברת הביטוח) במידה ותגיעו למשפט (ובין השאר יכול גם ליעץ לגבי הכדאיות של מאבק משפטי).


המחשה קטנה מה יכול להתרחש במקרה של אסון טבע, קיבלנו עם השריפה בכרמל בדצמבר 2010. רוב התושבים שביתם נפגעו, עדיין לא קיבלו את הפיצויים שלהם

11/05/2011    shamay4u.co.il
פורום שמאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר shamay4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 shamay4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר שמאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמאות
מחפשים שמאי רכוש? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם שמאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!