shamay4u.co.il

כיצד שמאי חקלאי קובע ערך של נכסשמאי חקלאי הוא דוגמא טובה, כיצד אפשר למדוד נכסים הן בתקופה שקטה והן אחרי אסון. בין לבין הוא צריך להכריע גורל של נחלות וירושות משפחתיות
שמאי חקלאי

במדינות בהן יש אסונות טבע (שריפות, רעידות אדמה, הצפות וכדומה) הרי שידיי שמאי חקלאי מלאים בעבודה.

בישראל, למזלנו, אסונות אלו לא מתרחשים לעיתים קרובות (אם מוציאים מהחשבון הצפות שמתרחשות מדי שנה בשכונות מסוימות). ובכל זאת, שמאים המתעסקים בשמאות חקלאית מתעסקים במגוון נושאים.

בניגוד למה שאולי נשמע מתחילת המאמר, שמאי חקלאי לא מתעסק רק בנזקים סביבתיים שנגמרים כתוצאה מאסונות שונים. שמאי חקלאי מתמחה במגוון תחומים כפי שנראה מיד.

לפני זה רצוי להזכיר, שמאי חקלאי איננו קשור לעבודתו שמאי רכוש של מס ערך מוסף ומכאן שבעת אסון (דוגמא אסון השריפה בכרמל שאירע בדצמבר 2010) היתה הערכה ראשונית של שמאי מטעם המדינה, לגבי עלות הנזקים (העלויות שנקבעו אז היו לתשתיות ביוב, חשמל, כבישים, מים, וכדומה, ונקבעו על יותר מ120 מיליון שקל) ולאחר מכן מגיע שמאי מטעם חברת ביטוח לאמוד את הנזקים.


מה עושה שמאי חקלאי?

שמאי חקלאי הוא למעשה שמאי מקרקעין, שאומד נזקים שנגרמו לקרקע ולמבנה.

שמאי חקלאי מתמחה יותר בשמאות שנגמרת לשטחים חקלאים, לעסקים חקלאים, וכן לציוד חקלאי. עבודתם נעשית בצמוד לעבודת אגרונומים, כלכלנים ומהנדסים.

אחרי אסון הכרמל קבע שמאי ממשלתי על נזקים בעלות של 120 מיליון שקל.
שמא
י מקרקעין גם קבע שעל המדינה לשלם פיצויים לתושבים שנפגעו מכביש 6

הערכת שמאי חקלאות מתבצעת באמצעות מדידת ערך הנכס (זה יכול להיות מגרשים חקלאים, נחלות משפחתיות, משקים, גינות, חצרות, שדות, משקים, מטעים, מבנים, קרקע חקלאית ועוד). ההערכה מתבצעת על פי בחינה של גודל השטח, אופיו, תנאי הסביבה, היכולת החקלאית של המקום, אופציות כלכליות ועוד.


עבודת שמאי חקלאי נדרשת בתנאים שונים, דוגמא:

  • מכירת נחלות
  • חלוקת נחלות משפחתיות
  • קיום צו ירושה
  • הגשת שומות למנהל מקרקעי ישראל, מס שבח, מס רכוש ועוד.
  • שמירה על זכויות הבעלים
  • הערכות נזקים במקרים של אסונות טבע אל מול חברת ביטוח (נפוץ במקרה של הצפות או בצורת)
  • זכויות בעלי קרקע מול הפקעות שטחים
  • הגשת חוות דעת משפטית
  • הערכות אומדנים

על מנת להיות שמאי חקלאי, יש צורך בלימודי שמאות מקרקעין עם התמחות בתחום של שמאות חקלאית. התמחות זו כוללת, היכרות עם חוקים העוסקים בשטחי חקלאות, היכרות עם מבנה משקים (פרטיים, משותפים), היכרות עם זכויות בעלים על שטחי חקלאות, היכרות עם התחום של ציוד חקלאי, ביטוחים ועוד.

כידוע בשני העשורים האחרונים, חל שינוי ביעודי הקרקע בלא מעט אזורים. שטחי חקלאות הפכו להיות שטחי מגורים, שטחי מסחר, וכן הופקעו לצורכי בניית כבישים (דוגמא כביש 6), ועוד.

שמאי חקלאי וכן שמאי מקרקעין היו חלק ייחודי בהליך זה, בשמירה על זכויות התושבים ובעלי הקרקעות, הן מול המדינה, מול החברות השונות , וכן החקלאים לבין עצמם.

09/02/2011    shamay4u.co.il
פורום שמאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר shamay4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 shamay4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר שמאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמאות
מחפשים שמאי מקרקעין? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם שמאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!