shamay4u.co.il

מדריך שמאי רכוש
בעוד שמרבית המקצועות בשוק החופשי דרושים כיום התמקצעות ורישוי אזי שדווקא שמאי רכוש איננו דורש זאת.
הדבר גורם לביקורת קשה על משרד המשפטים אשר איננו פועל לחקיקת חוק בנידון, כפי שיש למשל על שמאי מקרקעין ושמאי רכב

 
שמאי רכוש
על מנת להבין את הבעייתיות שבעניין, נסביר תחילה מהו שמאי רכוש וכיצד מגיעים לעסוק בתחום.

שמאי רכוש הוא מי שיאמוד את מידת הנזק שנגרם לרכוש שלכם במקרה של מלחמה, נזק שנגרם לבית או לעסק וכתוצאה מכך לרכוש, אסון טבע או מכל סיבה אחרת.

מידת מקצועיותו, יושרו ויכולותיו של שמאי רכוש יכולים להשפיע במידה רבה על מידת ההוצאות העתידיות שלנו בעתיד.
 
כפי שנאמר תחילה, בישראל אין דרישה כיום לרישיון כדי לעסוק בשמאות רכוש. אך שמאי רכוש עדיין עובדים תחת ארגון השמאים הדורש מהם תשלום אגרה ובכך מפקח עליהם.

ניסיון למנוע את הפריצה בתחום היא באמצעות חברות ביטוח שמעסיקות שמאי רכוש ודורשות מהם לעבור קורסים ומבחנים שונים כדי לעבוד איתם. מקור עבודה נוסף עבור שמאי רכוש הוא כמובן אגף מס רכוש במשרד האוצר שמעסיק אותם, בייחוד באותות מלחמה כדי לאמוד נזקים.


באילו תחומים עוסק שמאי רכוש
 
עבודתו של שמאי רכוש מתחלקת ללפני ואחרי:
 
לפני- שמאי רכוש המועסק על ידי חברת ביטוח, יהיה האיש אשר יבחן את מידת ההגנה של הנכס אותו אנו מבקשים לבטח וכן הוא יעשה סקר על שווי הרכוש שבידינו. בסקר זה הוא יתעד את הרכוש שיש לנו, וכן את אופי ההגנה שיש במקום, בהתאם לסוג המבנה, סוג האיזור וכדומה.

אחרי-שמאי רכוש הוא האיש שיתן הערכה כספית לנזקים שנגרמו לרכוש שלנו במקרים שונים. מדובר על מקרים כמו אסון טבע, פריצה, שריפה, השחתה, מלחמה ועוד.
כפי שאפשר להבין שמאי רכוש אחראי במידה רבה על הפרמיה שנשלם לחברת ביטוח ואופי הפוליסה שנעשה.  מכאן שהפריצה הקיימת כיום, הינה בעייתית
 

כיצד נבחר עם שמאי רכוש
 
מאחר ואיננו נדרש להחזיק ברישיון אזי שעלינו לדרוש שהשמאי יהיה רשום באיגוד השמאים. חברות זו מבטיחה שהוא יעבוד תחת פיקוח וכללי אתיקה שונים. יש לברר ש הוא בעל ניסיון בתחום, עבר התמחויות שונות והינו מוכר בו. הערכה שרושם חייבת להיות מפורטת ומנומקת. הערכה צריכה לתאר את סוג הנכס, כמות הרכוש, סוג הרכוש, סוג ההגנות ועוד.

למעשה אסור בשום אופן להשאיר נקודות פתוחות, שכן אלה יכולות להוות עילה לחברת ביטוח לברוח מאחריות כלפיכם. יש לוודא ש עובד עם מחירונים מוכרים וידועים ולא קובעים את מחיר הרכוש על פי שיקול דעתם האישי. 


כיצד הופכים להיות שמאי רכוש
 
כדי להיות שמאי רכוש אפשר לבקש ללמוד את המקצוע באחת מחברות הביטוח המפעילות קורסים בתחום. אופציה אחרת היא מכללת עדיף שמפעילה קורס שנתי עם 35 מפגשים (175 שעות אקדמאיות). אפשרות אחרת היא לפנות אל לימודי ביטוח ולאחר מכן להשתלב בחברת ביטוח ובאמצעותה ללמוד את התחום.

13/08/2010    shamay4u.co.il
פורום שמאים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר shamay4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 shamay4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר שמאים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמאות
מחפשים שמאי רכוש? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם שמאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!