דירות נטושות אלו הן יחידות מגורים שנותרו ריקות והוזנחו על ידי בעליהן או שוכריהן למשך תקופה משמעותית. דירות אלו מאופיינות לרוב בסימני פגיעה והזנחה, עם גינות לא מטופחות, חלונות שבורים ותשתיות ישנות. דירות נטושות הן מחזה נפוץ באזורים עירוניים ובאזורים כפריים כאחד, וניתן למצוא דירות שננטשו במקומות שונים ברחבי העולם.

אין לבלבל בין דירות נטושות לבין דירות פנויות, שאינן מאוכלסות זמנית, אך עדיין מתוחזקות על ידי הבעלים. דירות נטושות נותרו במצב של הזנחה, ללא כוונה לחזור לגור בהן או לשמר אותן במצב הקיים. זאת בשל  נסיבות שונות, כגון קשיים כלכליים, סכסוכי רכוש, או פשוט חוסר עניין מצד הבעלים.

למרחבי המגורים הנטושים הללו יכולה להיות השפעה משמעותית על הקהילה שמסביב. הם יכולים להפוך למפגע אסתטי, למשוך ונדליזם, פעילויות לא חוקיות, ואפילו להפוך למקלטים. בנוסף, דירות נטושות תורמות למשבר הדיור, שכן אלמלא הנטישה ניתן לשקם אותן על מנת להקל על המחסור בדיור בר השגה.

בעוד שדירות נטושות עשויות להיראות כנטל, הן יכולות גם להציע הזדמנויות ייחודיות למי שמחפש להשקיע בנדל"ן. ניתן לרכוש נכסים כאלו במחירים נמוכים משמעותית בהשוואה לשווי השוק, מה שמגלם פוטנציאל להחזר גבוה על ההשקעה. עם זאת, חשוב להעריך היטב את מצב הנכס ולשקול את עלויות השיפוץ או השיקום בטרם צוללים להשקעה כזו.

 

איך מוצאים דירות נטושות

 

מציאת דירות נטושות יכולה להיות כמו חשיפת אוצרות נסתרים בעולם הנדל"ן. למרות שאולי לא יפורסמו כמו נכסים רגילים, ישנן מספר שיטות ואסטרטגיות שיעזרו לך עם איתור דירות נטושות.

אחת הדרכים למציאת דירות נטושות היא דרך מפה לאוזן. שוחח עם מקומיים, שכנים או סוכני נדל"ן באזור שאתה מעוניין בו. ייתכן שיש להם מידע פנימי על נכסים שננטשו או נמצאים במצב של הזנחה.

שיטה נוספת היא לחקור פיזית את השכונות שאליהן אתה מכוון. צא לסיור או סע באזורים עם מספר גבוה של נכסים פנויים או מוזנחים. חפש סימנים להזנחה, כמו חלונות מכוסים בקרשים, גינות פרא, או הרס כללי. אלה יכולים להוות אינדיקציות לדירות נטושות.

בנוסף, משאבים מקוונים יכולים להיות כלים חשובים בחיפוש שלך. אתרי אינטרנט ופורומים המוקדשים להשקעות נדל"ן או לרישומי נכסים כוללים לפעמים קטעים ספציפיים לנכסים נטושים או במצוקה. פלטפורמות אלו יכולות לספק לידים, ומידע רב ערך על דירות נטושות הזמינות לרכישה.

חשוב לציין כי מציאת דירות נטושות עשויה לדרוש התמדה וסבלנות. לא תמיד קל להיתקל בנכסים מסוג זה, שכן קיומם לרוב אינו מפורסם או ידוע ברבים. עם זאת, עם שילוב של רשתות חברתיות ומחקר מקוון, אתה יכול להגדיל את הסיכוי שלך למצוא.

לאחר שזיהית דירות נטושות פוטנציאליות, חשוב לערוך מחקר מעמיק ובדיקת נאותות לפני שתמשיך להתקדם עם דירה מסוימת. זה כולל אימות בעלות, הערכת מצב הנכס והבנת כל ההשלכות המשפטיות או הכספיות הקשורות לנטישה.

 

למה דירות ננטשות

 

ישנן מספר סיבות לכך שהדירות עלולות להינטש. הבנת הסיבות הללו יכולה לספק תובנות חשובות עבור קונים פוטנציאליים או משקיעים בדירות נטושות.

 

גורמים כלכליים: מיתון כלכלי ומשברים פיננסיים עלולים להוביל לנטישת דירה. בתקופות של מצוקה כלכלית, השוכרים עלולים להתקשות לשלם שכר דירה, מה שיוביל לפינוי או נטישת יחידותיהם. שיעורי אבטלה גבוהים, אובדן מקומות עבודה או פשיטת רגל יכולים גם הם לתרום לנטישת דירות.

 

ריקבון עירוני וירידה בכמות האוכלוסייה: ככל שאוכלוסיות זזות או מתכווצות, הביקוש לדיור פוחת, מה שמותיר דירות רבות ריקות ונטושות. ניתן לראות זאת בערים או בשכונות שחוו משבר תעשייתי או שהושפעו מאסונות טבע.

 

בעיות מבניות ועלויות תחזוקה: דירות שסובלות מבעיות מבניות משמעותיות או דורשות תחזוקה מקיפה עלולות להינטש על ידי בעלים או משכירים, בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך. במקרים מסוימים, עלות התיקונים או השיפוץ עשויה לעלות על התשואות הפוטנציאליות, ולהוביל לנטישת הנכס.


חשוב לציין שלכל דירה יכולות להיות סיבות ייחודיות משלה לנטישה. חיוני עבור קונים או משקיעים פוטנציאליים לבצע מחקר מעמיק ובדיקת נאותות כדי להבין את הנסיבות הספציפיות סביב כל נכס.

 

דירות נטושות

 

השקעה בדירות נטושות

 

השקעה בדירות נטושות יכולה להיות הזדמנות משתלמת למי שמוכן להתמודד עם האתגר. לנכסים מוזנחים אלה יש פוטנציאל להפוך להיות מיזמים רווחיים עם החזון, המשאבים והמאמץ הנכונים.

אחד היתרונות המרכזיים בהשקעה בדירות נטושות הוא הפוטנציאל להחזר משמעותי על ההשקעה. מכיוון שנכסים אלו נמכרים לרוב במחיר מוזל בשל מצבם המוזנח, למשקיעים יש הזדמנות לרכוש בעלות נמוכה יותר. עם שיפוץ ותחזוקה מתאימים, ערך הנכס יכול לעלות באופן משמעותי, ולאפשר למשקיעים למכור או להשכיר אותו במחיר גבוה יותר.

יתרה מכך, השקעה בדירות נטושות יכולה לתרום להחייאת השכונות והקהילות. על ידי הפיכת נכסים מוזנחים למרחבי מגורים הראויים לכך, משקיעים יכולים לסייע בשיפור האסתטיקה והאיכות הכוללת של האזור. זה יכול להשפיע לטובה על ערכי הנכס ולמשוך תושבים חדשים, עסקים ושירותים.

השקעה בדירות נטושות מציגה גם הזדמנות ליצירתיות והתאמה אישית. עם המצב שבו עומד לפנינו נכס ריק שניתן לעבוד איתו, המשקיעים יכולים לדמיין מחדש את החלל ולעצב אותו כך שיענה על הצרכים וההעדפות של שוק היעד. גמישות זו מאפשרת יצירת חללי מגורים ייחודיים ומושכים שיכולים לבלוט בשוק הנדל"ן התחרותי.

יחד עם זאת, חשוב לציין שהשקעה בדירות נטושות מגיעה גם עם סט אתגרים משלה. שיפוצים עלולים להיות יקרים וגוזלי זמן, ודורשים תכנון ותקצוב קפדניים. בנוסף, ייתכנו מכשולים משפטיים ורגולטוריים שיש להתגבר עליהם, כגון קבלת אישורים והבטחת עמידה בקודי בנייה.

 

מה מגדיר דירה נטושה?

 

הקביעה האם דירה באמת נטושה היא בהתחשב בגורמים משפטיים שונים. גורמים אלו עוזרים להגדיר את מצב הנכס ולקבוע את הצעדים שניתן לנקוט על ידי קונים או משקיעים פוטנציאליים. להלן שלושה היבטים מרכזיים שיש לקחת בחשבון בעת הערכת החוקיות של דירות נטושות.

 

  1. בעלות: מרכיב מכריע בקביעת מעמדה של דירה נטושה הוא ביסוס הבעלות והקניין. חיוני לוודא אם הנכס עדיין בבעלות חוקית של מישהו או אם הוא ננטש על ידי הבעלים. ניתן לעשות זאת על ידי חיפוש יסודי ובדיקת רישום הנכס כדי לוודא שאין שעבודים, משכנתאות או מחלוקות משפטיות.
  2. תחזוקה והזנחה: גורם נוסף בקביעת נטישת דירה הוא מצב הנכס ורמת אחזקה או הזנחה. דירות נטושות מראות לעתים קרובות סימני הידרדרות, כמו חלונות שבורים, צמחייה פראית או מחסור בתשתיות בסיסיות. עדויות על הזנחה והיעדר תחזוקה יכולות לתמוך בטענה כי הדירה ננטשה.
  3. חוסר פעילות: משך הזמן שבו נותרה דירה לא מאוכלסת יכול לשחק תפקיד גם כן, בהגדרת נטישתה. לתחומי שיפוט שונים עשויים להיות תקנות משתנות לגבי משך חוסר הפעילות הנדרש כדי לסווג נכס כנטוש. לכן חיוני להכיר חוקים ותקנות מקומיות, כדי לקבוע את מסגרת הזמן הספציפית הדרושה לביסוס נטישה באופן חוקי.

 

שיקום דירה נטושה

 

שיקום דירה נטושה יכול להיות מאמץ מרגש אך מאתגר. לפני הצלילה לתהליך השיפוץ, חיוני להבין את המציאות ואת המכשולים הפוטנציאליים שעלולים להיווצר. להלן מספר גורמים מרכזיים שיש לקחת בחשבון בעת שיקום דירה נטושה.

 

  1. תיקונים נרחבים: דירות נטושות סובלות לרוב מהזנחה וחוסר תחזוקה, מה שמוביל לנזק משמעותי. צפו כי תהיינה מגוון משימות לתיקון, כגון בעיות אינסטלציה, חיווט חשמלי מחדש, החלפת קירות פגומים או ריצוף וטיפול בבעיות מבניות. חשוב להגיע עם מוכנות בהקשר זה, וככל הנראה יהיו הפתעות בלתי צפויות שעלולות לצוץ במהלך תהליך השיפוץ.
  2. שיקולי תקציב: שיקום דירה נטושה יכול להיות פרויקט יקר. חיוני ליצור תקציב מפורט המתייחס לכל התיקונים, החומרים ועלויות העבודה. יש לקחת בחשבון שעלולות להיות הוצאות בלתי צפויות ולכן כדאי להקצות סכום נוסף בצד, לכיסוי הוצאות בלתי צפויות.

  3. היתרים ותקנות: בהתאם להיקף השיפוץ, ייתכן שיהיה עליך לקבל אישורים ולהקפיד על תקנות הבנייה המקומיות. חשוב לחקור ולבדוק מה דרוש, אילו היתרים נדרשים לצורך השיפוצים הספציפיים המתוכננים להתבצע. אי עמידה בתקנות המקומיות הינו מצב שעלול לגרום לקנסות או עיכובים.
  4. זמן וסבלנות: שיקום דירה נטושה אינו תהליך מהיר. זה דורש זמן, סבלנות ותכנון קפדני. עיכובים עלולים להתרחש עקב תיקונים בלתי צפויים, זמני המתנה להיתרים או השגת החומרים הנכונים. חשוב להציב ציפיות ריאליות ולהיות מוכנים לכך שהשיפוץ ייקח יותר זמן מהצפוי בתחילה.

 

ההיבט הרגשי של דירות נטושות

 

דירה נטושה טומנת בחובה יותר מסתם הזנחה פיזית. יש לזה משקל רגשי גם כן. עבור רבים, בית מייצג מקלט בטוח, מקום של נוחות וביטחון. כאשר דירה הופכת נטושה, זה יכול לעורר תחושת אובדן ועצב. חיוני להבין ולהכיר בהיבט הרגשי הקשור למרחבים מוזנחים אלו.

 

זכרונות והיסטוריה – דירות נטושות היו פעם מלאות חיים. פעם הם היו בית של מישהו, מקום שבו הם צחקו, אהבו ויצרו חוויות. הכרה וכיבוד ההיסטוריה והסיפורים שהדירות הללו מחזיקות יכולים להוסיף רובד עמוק יותר של הערכה במהלך תהליך השיקום.

 

שיקום והחייאה – שיקום דירה נטושה מאפשר השבת חלל שפעם היה נטוש ומוזנח. הוא מספק הזדמנות להפיח חיים בחזרה למקום נשכח. 

 

השפעה קהילתית – לשיקום דירות נטושות יכולה להיות השפעה חיובית על הקהילה שמסביב. החזרה לחיים של מרחב נטוש תורמת להחייאת השכונה, ומעוררת מוטיבציה להשקיע באזור. זה יכול ליצור אפקט שחורג מהדירה האישית, ומטפח תחושת גאווה ומעורבות קהילתית.

 

קשר אישי – שיקום דירה נטושה יכול ליצור קשר אישי בין הבעלים החדש לחלל עצמו, ומאפשר ביטוי עצמי ויצירתיות. תהליך השיקום יכול להפוך את הדירה המוגמרת למשמעותית ומיוחדת עוד יותר.

יניב בן אלישע שמאי מקרקעין
יניב בן אלישע
E&Y שמאות מקרקעין

מנהל פורום שמאים ויועץ

יניב בן אלישע, בעלים – שותף במשרד בוטיק המתמחה בשירותי שמאות מקרקעין וייעוץ כלכלי בתחום ההתחדשות עירונית. שמאי מקרקעין וכלכלן בעל תואר ראשון (B.A) מאוניברסיטת בר אילן, מתגורר בראשון לציון, חבר בוועדת התחדשות עירונית של לשכת שמאי המקרקעין, בעל ניסיון במגוון תחומי השמאות לרבות הערכות שווי למגזר הפרטי למגוון מטרות וכלה בשומות לגופים ממשלתיים כגון מבני ציבור, מעברי גבול יבשתיים, מתחמי מסחר ותעסוקה, מתחמים במסגרת הסכמי גג, קידום תב"ע ועוד.